Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Somaj - preaviz cu data retroactiva
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Somaj - preaviz cu data retroactiva

Buna ziua ! Va rog sa ma lamuriti in urmatoarea chestiune :
- in data de 18 iunie 2013 ,angajatorul instiinteaza verbal un angajat ca datorita starii de insolventa in care se afla societatea , este necesara trimiterea in somaj ;
- in data de 19 iunie 2013 , angajatului respectiv i se transmite de catre compartimentul R. U. ca de fapt preavizul va fi datat cu incepere din data data de 7 iunie 2013 si pana in data de 28 iunie 2013 ;( motivarea fiind ,, dl director a spus sa intocmeasca actele cat mai repede cu putinta si cu o data din urma );
-pana in data de 18 iunie 2013 , angajatul a respectat programul de lucru de 8 ore ;
- de asemeni angajatului i s-a comunicat ca nu mai are dreptul la jumatate din concediul de odihna pt ca jumatatea efectuata a fost pt jumatate de an ( a apucat sa efectueze 10 zile de C.O. )
Solicit , va rog , lamuriri in acest caz despre obligatiile angajatorului si daca salariatul mai trebuie sa primeasca minim un salariu dupa plata la zi a orelor de lucru pana la incetarea preavizului .
Cu multumiri anticipate .
antolia, utilizator
Nu este nici o problema din punctul meu de vedere ca preavizul incepe din 07.06.13, intrucat dureaza cateva saptamanai bune pana cand angajatorul va intocmi toate actele pentru somaj. In rest luna viitoare o sa primiti ultimul salar pentru munca depusa in iunie iar zilele de concediu care nu au fost folosite de asemea vor fi platite.
Preavizul incepe sa curga de la data luarii la cunostinta de catre salariat si nu retroactiv. Preavizul in cazul concedierii este de minim 20 de zile lucratoare si nu calendaristice asa cum a calculat angajatorul dvs.