Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... prescripție
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

prescripție

Termenul de prescripție începe de la data cînd se dă la recurs Decizie cu specificarea IREVOCABIL ? sau de la data cînd decizia vine acasă prin poșta ?unele decizii nici nu se mai trimit....
Despre ce fel de prescriptie este vorba?
A dreptului de executare silita?
Si aici trebuie stiut ce fel de proces a fost, pentru ca unele sentinte sunt executorii din faza de fond, iar altele de la data ramanerii definitive si irevocabile.
Oricum, deciziile de la tribunal sau Curtea de apel nu se comunica.
va multumesc.Este un proces de contestatie executare silita.Decizia mi-a venit acasa acum 3 ani.Prescriptia de cind incepe ? De la data emiterii ei ,,scriind in ea IREVOCABIL ,sau de cind am primit-o acasa ?ce spune in acest sens legea ,care Lege?
Care este va rog raspunsul la intrebarea mea ? multumesc
Vedeti art. 405 Cod proc. civ.
"Dreptul de a cere executarea silita se prescrie in termen de 3 ani, daca legea nu prevede altfel. In cazul titlurilor emise in materia actiunilor reale imobiliare, termenul de prescriptie este de 10 ani.
Termenul de prescriptie incepe sa curga de la data cand se naste dreptul de a cere executarea silita.
Prin implinirea termenului de prescriptie orice titlu executoriu isi pierde puterea executorie."

Acuma, am spus ca trebuie stiut ce fel de titlu executoriu exista.
Daca este pe dreptul mincii, de ex. acesta este executabil de la data pronuntarii instantei de fond, chiar daca se declara ulterior recurs.
Dar, de regula data cand se naste dreptul de a cere executarea silita este aceea la care hotarararea ramane definitiva si irevocabila, insa, exista si exceptii.

Deci, cind se naste acest drept , concret ?din ziua cind la recurs a fost data Decizia in care scrie Irevocabil ?Sau doar dupa ce tribunalul trimite la judecatorie dosarul ( cam o luna dureaza ) si apoi probabil investesti Sentinta data in prima faza ? In ce Art de lege se precizeaza de cind se ia in consideratie nasterea dreptului de executare ? in cazul meu este vorba de a primi bani de la Stat .Multumesc