Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit si contributii contract cesiune drepturi de ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit si contributii contract cesiune drepturi de autor

Buna ziua!
Am incheiat un contract de cesiune drepturi de autor si nu stiu ce am de facut ca sa fiu in legalitate cu plata impozitului si a contributiilor. Precizez ca sunt angajat cu contract individual de munca pe perioada nedeterminata la o alta firma.
Indemnizatia bruta este 600 de lei din care editorul retine 10% drept impozit pe venit.
Contractul a fost incheiat in luna mai iar banii (640 de lei) i-am primit ieri.
Rugamintea mea este sa imi spuneti:
- trebuia sa inregistrez contractul la ANAF de cand l-am semnat? Nu am facut-o inca
- ce sume datorez statului si cum se calculeaza ele?
- cum se platesc aceste sume: lunar, trimestrial, anual?
Multumesc.
up
Vi se retine 10,5% cas si 5,5% sanatate si impozitul pe venit si astea se declara si se platesc la stat de cel ca v-a dat banii.
Revin cu explicatii. Poate folosesc si altora.
Am inregistrat contractul la ANAF anul trecut in septembrie si nu a fost nicio problema.
Pana in 25 mai 2014 (anul urmator inregistrarii contractului) trebuie sa depun la ANAF:
- Declaratia 200
- o adeverinta eliberata de angajatorul care mi-a platit drepturile de autor din care sa reiasa atat venitul platit in 2013 cat si retinerile facute la sursa (10%), pentru a putea fi calculata suma datorata de mine.

Suma castigata de mine anul trecut se impoziteaza cu 16% din care angajatorul a retinut 10% la sursa (corectez cu ocazia asta: am primit 540 lei, nu 640 cum am scris in primul post) iar eu am de platit diferenta de 6%. Atat.
Pentru drepturile de proprietate intelectuala aceasta este singura obligatie fiscala fata de statul roman. Nu se platesc contributii sociale etc.

Astfel eu va trebui sa cer adeverinta, sa merg la ANAF sa depun Declaratia 200 si sa platesc 288 lei.
8 luni x 600 lei/luna = 4800 lei pentru care se datoreaza statului 768 lei.
Angajatorul a retinut si virat 10% (480 lei) iar eu am de platit 288.
James_Hetfield, utilizator