avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 596 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Chiriasi rau-platnici
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Chiriasi rau-platnici

Suntem o Asociatie de proprietari, intr-un bloc cu 10 apartamente. 3Apartamente au fost inchiriate de proprietari unor persoane particulare, care in mod repetat nu-si achita cotele ce le revin la cletuielile lunare. Noi ceilalti, de 32 de ani, de cand locuim in apartamentele ce le detinem, nu am avut niciodata restante la plati. Ce putem face impotriva acestor chiriasi care ne exaspereaza ? Va rugam sa ne indicati o cale juridica de rezolvare a problemei.X-(
Cel mai recent răspuns: Adriantot , moderator 23:45, 24 Iunie 2013
ieia a scris:

Suntem o Asociatie de proprietari, intr-un bloc cu 10 apartamente. 3Apartamente au fost inchiriate de proprietari unor persoane particulare, care in mod repetat nu-si achita cotele ce le revin la cletuielile lunare. Noi ceilalti, de 32 de ani, de cand locuim in apartamentele ce le detinem, nu am avut niciodata restante la plati. Ce putem face impotriva acestor chiriasi care ne exaspereaza ? Va rugam sa ne indicati o cale juridica de rezolvare a problemei.X-(

Evacuarea lor, daca condomniul este in properietatea celorlalti conlocuitori, altfel proprietarul de drept este obligat prin lege sa ia act de sesizarile colocatarilor si sa dispuna masurile legale fata de rai-platnici.
scrichy a scris:
Daca proprietarul are domiciliul in alt stat,cum il putem notifica?Mai mult ,adresa nu o cunoastem.

Trimiteti notificarea la adresa pe care o cunoasteti din actele de proprietate existente la asociatie. Nu conteaza daca locuieste in alta parte sau in strainatate. Important este sa faceti acea notificare cu care o sa dovediti in instanta ca ati incercat si acet lucru.

@iordantonio a scris:
Inchirierile acum sunt foarte riscante ptr. proprietari.

Inchirierile au fost riscante intotdeauna, nu numai acum. De regula se dau in chirie apartamentele pentru ca proprietarul sa aiba un castig in urma inchirierii. Dar este cunoscut faptul ca "cine nu risca nu castiga". Este bine ca inchirierile sa se faca pe baza de contract, contract bine intocmit, inregistrat la finate..., cu clauze, garantii s.a.m.d. Contractele bine intocmite da siguranta atat proprietarului cat si chiriasului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Chirias rau platnic cristina_apia cristina_apia Am o chiriasa cu care am contract de inchiriere dar care nu si-a platit intretinerea la bloc. Locuiesc in alta localitate, in Giurgiu, iar apartamentul este la ... (vezi toată discuția)
Neplata la bloc a cheltuielilor crissy2703 crissy2703 buna ziua as dori sa stiu daca exista vreo solutie legala impotriva rau platnicilor catre asociatia de locatari , altceva decat in instanta. M-ar interesa ... (vezi toată discuția)
Recuperare restante asociatie de proprietari Cristina256 Cristina256 Buna ziua, Avem pe scara o doamna care si-a inchiriat apartamentul din toamna, si tot de atunci plus cateva luni in urma cat a fost gol apartamentul, nu isi ... (vezi toată discuția)