Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... darea in plata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

darea in plata

Va rog un sfat. Un garant ipotecar paote sa stinga obligatia prin darea in plata catre creditor a bunului imobil ipotecat?
Da, darea in plata este un contract, atat garantul ipotecar trebuie sa fie de acord, cat si creditorul ipotecar sa accepte bunul si sa se mentioneze expres ca prin aceasta dare in plata se stinge integral debitul.
multumesc frumos