Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Reabilitare suspendarea conditionatã
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Reabilitare suspendarea conditionatã

Am un prieten care are o suspendarea conditionată a executării pedepsei pe o durată de 4 ani reprezentând termen de încercare, potrivit art. 82 Cod penal. Ar vrea sa stie care este termenul de reabilitate si cand sau cum poate sa i se radieze din cazier pedeapsa
Depinde de infractiunea pentru care a fost condamnat si de pedeapsa care i s-a aplicat.

Cei 4 ani la care faceti referire reprezinta doar termenul de incercare; dar cuantumul pedepsei este altul.

Pentru " stergerea din cazier a pedepsei" va fi obligatoriu ca "prietenul " dvs. sa deschida o actiune in instanta de reabilitare.
Potrivit disp.art 82 c.pen.termenul de incercare se compune din cuantumul pedepsei aplicate la care se adauga un interval de timp de 2 ani, ceea ce inseamna ca in cazul prietenului dvs., instanta a aplicat o pedeapsa de 2 ani la care s-a adaugat acest interval de 2 ani-total 4 ani.
Termenul de incercare se calculeaza de la data ramanarii definitive a hotararii de condamnare.
Daca prietenul dvs. nu savarseste o alta infractiune inlauntrul termenul de incercare si nici nu se va dispune revocarea suspendarii conditionate a executarii pedepsei in baza art 83 si 84 c.pen., el va fi reabilitat de drept potrivit disp.art 86 .c.pen.