Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Dosar penal sau nu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Dosar penal sau nu

buna ziua. ma numesc marius si as dori sa va intreb urmatoarele: daca cine se duce la politie si declara ca in data de ...... a fost lovit cu palma peste fata ,pe urma i s-a dat cu spary iritant lacrimogen si a incercat sa i se dea cu un baston telescopic in cap, se deschide dosar penal? si daca in urma probatoriului se constata ca l-am injurat si i-am dat un sut in fund din gluma ,dar nu am folosit spray iritant lacrimogen si nici baston telescopic .ce se intampla cu dosarul? se incheie la politie sau merge mai departe? va multumesc!
Daca persoana vatamata face plangere prealabila la politie se vor face acte de cercetare penala de catre organele de politie, fiind posibil ca in urma cercetarilor sa se dispuna inceperea urmaririi penale pentru loviri sau vatamare corporala.