Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata ore
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata ore

Buna ziua

In situația angajatul nu realizează totalul de ore lucrătoare dintr-o luna deoarece a petrecut mai mult timp pauze decât intervalul stabilit in ROI sau a absentat motivat in timpul programului de serviciu ( i s-a semnat bilet de voie), i se poate plăti salariul doar pt orele lucrate?
In conditiile precizate nu poate fi diminuat salariul la numarul de ore lucrate efectiv. Retinerile salariale pot fi facute doar daca salaratul este sanctionat disciplinar.
@ zxz19

Da, salariul i se va plati in functie de numarul de ore lucrate.
Nu este o retinere din salariu. Angajatul este plătit doar pt orele in care a prestat munca, sau a fost in concediu, medical...

*********

Multumesc Freeelis
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Regulamentul de Ordine Interioara, pe care salariatul este obligat sa-l semneze la angajare, este adevarat, stabileste printre altele si durata pauzei zilnice de care beneficiaza acesta, insa aceste "intarzieri" nu pot fi cumulate si scazute din totalul de ore lucratoare. Semnarea ROI de catre angajat, presupune ca salariatul cunoaste continutul acestui regulament si se angajeaza la respectarea lui, asfel incat orice incalcare a acestor reguli se poate sanctiona disciplinar.
Privitor la absenta motivata, aceasta nu poate fi inputata salariatului, deci nu-i pot fi scazute orele in care acesta a absentat notivat (prin aprobare).
Deci dacă muncesti o ora si șapte ore stai in pauza sau te plimbi vei fi plătit 8 ore?