avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1301 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Renumeratie-Angajati
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Renumeratie-Angajati

Buna ziua,
As vrea sa stiu daca se pot plati angajatii /bucata produsa sau e necesar si un salariu brut (ex. mimimul pe economie)?
Producem pulovere si ar fi mai rentabil si pt. noi si pt. angajati daca le-am plati pe bucata produsa de ei. patronul e din italia si zice ca la ei e posibil, este posibil si in Romania?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Angela D , Consultant resurse umane 21:08, 25 Februarie 2010
In CCMN pe anii 2007 -2010 este stipulat la art.39 urmatoarele :
(1) Formele de organizare a muncii şi de salarizare ce se pot aplica sunt următoarele:
a) în regie sau după timp;
b) în acord;
c) pe bază de tarife sau cote procentuale din veniturile realizate;
d) alte forme specifice unităţii.
(2) Organizarea muncii şi salarizarea în acord pot avea loc într-una din următoarele forme:
a) acord direct;
b) acord progresiv;
c) acord indirect;
(3) Acordul direct, progresiv sau indirect se poate aplica individual sau colectiv.
(4) Formele de organizare a muncii şi de salarizare ce urmează să se aplice fiecărei activităţi se stabilesc prin contractul colectiv de muncă la nivel de unitate sau, după caz, instituţie.
Pentru respectivul sector de activitate se pot gasi forme de renunerare prin acodarea de bonusuri in functie de cantitatea realizata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plata in acord direct otto2007 otto2007 Exista un act normativ care reglementeaza plata in acord direct? (vezi toată discuția)
Procent din vanzari birta birta cum se impoziteaza procentul din anzari pe care sc vrea sa-l acorde salariatilor si care este baza legala , cum se procedeaza , nu am avut inca asemenea caz ... (vezi toată discuția)
Plata ore zxz19 zxz19 Buna ziua In situația angajatul nu realizează totalul de ore lucrătoare dintr-o luna deoarece a petrecut mai mult timp pauze decât intervalul ... (vezi toată discuția)