Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Obligatoriu 1 angajat?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Obligatoriu 1 angajat?

Buna ziua!
Am deschis recent un magazin de haine. Suntem cu sotul proprietari 50-50% si administratori. El vinde momentan in magazin. Este obligatoriu sa fie si angajat cu contract de munca la societatea noastra sau poate vinde in calitate de proprietar/administrator?
Nu este ca obligatoriu ca asociatul sa fie salariat, pentru a desfasura activitate la firma.
davideg are dreptate numai partial. Da, nu e obligatoriu ca asociatul sa fie incadrat cu vreun tip de contract, dar in acest caz nici nu presteaza vreo activitate remunerata. Daca o persoana (asociat sau nu) presteaza o activitate remunerata in beneficiul societatii, atunci trebuie incheiat si contract (nu neaparat de munca, depinde de situatie)
Multumesc pentru raspunsuri.
Deocamdata nu este o activitate remunerata, cu criza asta deabia reusim sa platim chiria spatiului si marfa.
Tocmai de aceea am intrebat, pt. ca inca nu ne-am permite si un angajat.
Fiti foarte atenti la cum v-ati inregistrat fiscal. Daca sunteti platitori de impozit pe venit, in termen de mazim 60 de zile de la infiintare, trebuie sa incheiati cel putin un cim.
Impozit pe profit ne-am inregistrat daca nu ma insel.