Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Incompatibilitate
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Incompatibilitate

Vreau sa stiu daca exista vreo situatie de incompatibilitate atunci cand 2 soti ocupa in aceeasi comuna functiile de primar si director de scoala
Nu cu DNA-ul , ci cu ANI.
sunt functionar public, lucrez intr-un birou - proiecte cu finanțare internațională, în timpul meu liber mă pot angaja la o firmă care are nevoie de experți în fonduri europene, care nu are contract de colaborare cu primăria în care lucrez? dar care are neapărată nevoie de experți care să-i ajute în implementare într-un proiect de ex. POSDRU?

Legea nr.161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei in exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi in mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei :

Art. 96. - (1) Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii sau activităţi in domeniul didactic, al cercetării ştiinţifice, al creaţiei literar-artistice. Funcţionarii publici, funcţionarii publici parlamentari şi funcţionarii publici cu statut special pot exercita funcţii in alte domenii de activitate din sectorul privat, care nu sunt in legătură directă sau indirectă cu atribuţiile exercitate ca funcţionar public, funcţionar public parlamentar sau funcţionar public cu statut special, potrivit fişei postului
Multumesc pentru raspuns, articolul il stiu, eu am dat un exemplu concret si un ajutor la cazul in speta,