Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tata si fiu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tata si fiu

Buna seara. Vreau sa cumpar o masina inscrisa in tara, masina e in Cluj. Eu am buletinul lui tata, sunt fiul lui..pot face contractul pe numele lui, cu datele lui dar sa semnez eu? Fara procura! Repet, am in original buletinul lui si vreau sa fac contractul pe numele lui ca sa o inscriu tot pe el.
Raspunsul este NU
Legal ar trebui sa aveti procura ca apoi sa va puteti ocupa si de inscriere.
Ce simplu ar fi sa gasim acte de indentitate si sa putem face tot ce ne trece prin cap, sa cumparam masini, case, sa facem credite la banca, doar pe baza unu "carton".
Trebuie procura facuta la Notariat, data si semnata in fata notarului.