Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... art.612
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

art.612

"Art. 612

Distanţa minimă în construcţii

Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 de cm faţă de linia de hotar, dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism, astfel încât să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin. Orice derogare de la distanţa minimă se poate face prin acordul părţilor exprimat printr-un înscris autentic."

Tuburile de evacuare ale hotelor si centralelor termice sunt considerate "lucrari"? Daca da, unde gasesc baza legala?
Multumesc
Sa reformulez: articolul 612 se refera si la tuburile de evacuare ale hotelor? Exista vreun temei pentru ca el sa nu se aplice in acest caz?