avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 881 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte donatie si vanzare/cumparare, pot fi atacate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte donatie si vanzare/cumparare, pot fi atacate pentru executarea silita a bunurilor?

Cineva a facut acum cativa ani un act de vanzare/cumparare si altul de donatie pe niste proprietati , in familie . In prezent , in urma unui proces ,trebuie sa plateasca despagubiri materiale . Acum el nu are pe numele lui nimic , doar salariul.

Se pot ataca aceste acte de catre castigatorul procesului , ca sa puna mana pe proprietati prin executare silita ?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:51, 26 Iunie 2013
Acum cati ani, la data instrainarii era previzibil ca va avea aceste despagubiri de plata, avea procesul pe rol ?



Acum 3-4 ani s-au facut actele . Nu , nu era previzibil ca va avea despagubiri de platit , procesul a inceput anul acesta.
Atunci nu, creditorul nu va avea sanse de castig daca cere revocarea actelor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestație la executare silita gigisindile gigisindile In 2006 și 2007 am luat 2 credite de la Piraeus Bank pe care nu le-am putut plăti. Am fost dat pe mana unui executor judecătoresc. Executorul nu a făcut ... (vezi toată discuția)
Copil minor - act de vanzare-cumparare? erriss erriss buna ziua, as dori sa stiu care este modalitatea de trecere a dreptului de proprietate(vanzare, donatie)a unor bunuri ce-mi apartin prin acte de vanzare ... (vezi toată discuția)
Contractul de vanzare cumparare poate fi atacat in instanta ? doinita234 doinita234 buna seara, am nevoie urgent de ajutorul dumneavoastra... Intrebarea mea este daca poate fi atacat un contract de vanzare cumparare in urmatoarea situatie ... (vezi toată discuția)