Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte donatie si vanzare/cumparare, pot fi atacate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte donatie si vanzare/cumparare, pot fi atacate pentru executarea silita a bunurilor?

Cineva a facut acum cativa ani un act de vanzare/cumparare si altul de donatie pe niste proprietati , in familie . In prezent , in urma unui proces ,trebuie sa plateasca despagubiri materiale . Acum el nu are pe numele lui nimic , doar salariul.

Se pot ataca aceste acte de catre castigatorul procesului , ca sa puna mana pe proprietati prin executare silita ?
Acum cati ani, la data instrainarii era previzibil ca va avea aceste despagubiri de plata, avea procesul pe rol ?

Acum 3-4 ani s-au facut actele . Nu , nu era previzibil ca va avea despagubiri de platit , procesul a inceput anul acesta.
Atunci nu, creditorul nu va avea sanse de castig daca cere revocarea actelor.