Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... precontract vanzare cumparare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

precontract vanzare cumparare

vreau sa fac un precontract de vanzare cumparare, eu fiind vanzatorul si m-ar interesa cat este valabil extrasul de carte funciara de informare si daca este necesara participarea sotiei la semnarea precontractului, apartamentul a fost dobandit prin schimb(celalalt fiind mostenit ca bun propriu, in timpul casatoriei) iar pe contract titular sunt doar eu.

multumesc
Daca ati dat la schimb un bun propriu, ce ati primit in schimb este tot bun propriu al dumneavoastra, nu al dvs cu sotia.
In principiu puteti semna singur, cu mentiunea ca ar trebui ca sotia sa fie prezenta daca dumneavoastra instrainati locuinta familiei (in definitia codului civil) si in cartea funciara este notat faptul ca apartamentul reprezinta locuinta de familie.