Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cumparare casa pe chitanta de mana.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cumparare casa pe chitanta de mana.

Am gasit sa cumpar o casa care la randul ei a fost cumparata cu chitanta de mana.Actualii priprietari au rol fiscal la primaria sectorului 5 unde platesc impozit pe casa.Ei vor sa vanda tot pe chitanta de mana pe motiv ca nbu au banii necesari ptr a intra cu actele in legalitate,sa faca carte funciara.Daca eu cumpar cu chitanta de mana si tinand cont ca casa are rol fiscal la primarie pot intra apoi in legalitate cu toate actele necesare unei locuinte?Si cam cat m-ar costa?Am inteles ca de aceste acte se ocupa unii avocati.
Nu procedati asa? Luati proprietarii sii duceti la Notariat sa va faca un precontract de vanzare cumparare si, platiti o parte din bani pana cand notariatul ii face demersurile la cadastru pentru imfaptuirea cartii funciare. Atentie cu chitanta de mana sa nu luati "tepa".