Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... precontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

precontract

vreau sa achitionez o locuinta,neavand suma toata vom face un precontract.Ce trebuie sa contina acesta si de ce acte este nevoie?
buna seara.
inainte de a semna vreun act indicat este sa ii solicitati vanzatorului un extras de informare, actele din istoricul imobilului.
trebuie sa aveti grija la obligatiile partilor, intrucat dvs pana la data x-data semnarii contractului de vanzare cumparare trebuie sa faceti demersuri in vederea obtinerii restului de pret.
restul de pret provine dintr-un credit?
Buna ziua,
In primul rand trebuie sa va asiste un avocat. Este necesar sa fie verificate cu atentie actele de proprietate. In contract trebuie trecute clauze penale care sa va asigure incheierea contractului si sa va garanteze ori respectarea acestuia ori acoperirea unui eventual prejudiciu.
- extras de informare - cartea funciara - il cereti personal de Oficiul de Cadastru,
- istoric de rol fiscal de la Primarie,
Va sfatuiesc sa il intocmiti la un Notar public si/sau cu/la sprijinul unui avocat, pentru a evita clauze abuzive.
Angajati un specialiast cu suficienta experienta in materie ,un avocat care va stii ce acte aveti nevoie si ce trebuie verificat.
precontractul il facem la notar,cartea funciara nu intra in obligatiile acestuia sa o ceara?