Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Parasire de domiciliu
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Parasire de domiciliu

Buna ziua, doresc sa intentez actiune de divort si vreau sa stiu daca pot sa parasesc domiciliul ( sa ma mut la mama, pt.ca copiii stau acolo cat sunt eu la servici si nu as mai vrea sa ma plimb toata ziua, acasa-mama-servici-mama-acasa).
Pentru a promova o actiune de divort, trebuie sa aveti motive concrete pentru ca instanta sa pronunte desfacerea casatoriei...Nu pe care le-ati invocat.
Da, va puteti muta, doar nu sunteti in arest la domiciliu.
Corect, va puteti muta, insa in cazul in care nu exista temeiuri serioase privind mutarea (temeiuri referitoare la relatia cu sotul, nu unde stau copiii) se poate invoca la divort culpa dv.