Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Masina pe PFA, PFA radiat din oficiu: cum inregistrez ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Masina pe PFA, PFA radiat din oficiu: cum inregistrez masina pe numele meu?

Buna ziua,
Am o situatie mai ciudata la care din pacate nu am primit niciodata un raspuns concret, inclusiv de la ANAF.

Am avut un PFA, care a fost radiat din oficiu in 2010. [Dizolvare cu lichidare (Radiere)].

Eu aveam pe PFA-ul respetiv un autovehicul, pe care vreau sa-l trec pe persoana fizica.

Unii mi-au spus sa fac factura [lucru pe care nu pot sa-l fac din moment ce acel PFA este radiat].
Pe de alta parte, am inteles ca fiind radiat cu lichidare, asta inseamna ca masina a trecut in patrimoniul meu, si doar trebuie sa merg la directia de impozite si plati locale, sa fac acea schimbare.

Daca ati mai intalnit vreo situatie similara, sau aveti vreun sfat, este foarte bine venit.

Multumesc.
Nici o idee?