avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1726 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Masina pe PFA, PFA radiat din oficiu: cum inregistrez ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Masina pe PFA, PFA radiat din oficiu: cum inregistrez masina pe numele meu?

Buna ziua,
Am o situatie mai ciudata la care din pacate nu am primit niciodata un raspuns concret, inclusiv de la ANAF.

Am avut un PFA, care a fost radiat din oficiu in 2010. [Dizolvare cu lichidare (Radiere)].

Eu aveam pe PFA-ul respetiv un autovehicul, pe care vreau sa-l trec pe persoana fizica.

Unii mi-au spus sa fac factura [lucru pe care nu pot sa-l fac din moment ce acel PFA este radiat].
Pe de alta parte, am inteles ca fiind radiat cu lichidare, asta inseamna ca masina a trecut in patrimoniul meu, si doar trebuie sa merg la directia de impozite si plati locale, sa fac acea schimbare.

Daca ati mai intalnit vreo situatie similara, sau aveti vreun sfat, este foarte bine venit.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: ionutpo , utilizator 16:25, 27 Iunie 2013
Nici o idee?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dizolvare societate alin_bv alin_bv Spuneti-mi va rog in momentul dizolvarii unei societati, se poate face impunerea din oficiu pentru impozitul forfetar de catre ANAF chiar daca nu au fost ... (vezi toată discuția)
Firma radiata din oficiu. ce se inampla cu bunurile? danalexandru1 danalexandru1 Buna ziua. Unchiul meu a detinut o firma pe care practic a lasat-o sa moara. In jurul anilor 2003 -2005 nu a mai avut nici o activitate insa nu a facut nici un ... (vezi toată discuția)
Srl radiat, anaf trimite notificare restante??? dara3923 dara3923 Am fost administrator a unui SRL care a fost radiat de catre Registrul Comertului in august 2017. In 2004 societatea nu a avea nici o restanta la plata ... (vezi toată discuția)