Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Investire cu formula executorie sau intoarcere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Investire cu formula executorie sau intoarcere executare

o contestatatie la executare silita (prin poprire) a fost admisa ,iar instanta a dispus anularea tuturor formelor de executare ce facea obiectul respectivului dosar.

Intimata nu a depus recurs au trecut 25 de zile de la comunicarea sentintei.(recursul era cu 15 zile)Am vazut data cand a primit comunicarea.

In aceasta situatiece este de facut?

O cerere de legalizare si investire cu formula executorie?

Cu aceasta cerere depun actiune pentru intoarcerea executarii sau merg la executor cu ea?
Hotararea de admitere a contestatiei, ramasa definitiva,se comunica din oficiu executorului judecatoresc.
Aveti dreptul la intoarcerea executorii, cu restabilirea situatiei anterioare acesteia,masura ce ar fi trebuit dispusa de instanta, la solicitarea dv. prin aceeasi hotarare
Daca nu s-a luat aceasta masura,o puteti cere pe cale separata,instantei de executare

Adriana Stanica, Consilier juridic