avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 830 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Investire cu formula executorie sau intoarcere ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Investire cu formula executorie sau intoarcere executare

o contestatatie la executare silita (prin poprire) a fost admisa ,iar instanta a dispus anularea tuturor formelor de executare ce facea obiectul respectivului dosar.

Intimata nu a depus recurs au trecut 25 de zile de la comunicarea sentintei.(recursul era cu 15 zile)Am vazut data cand a primit comunicarea.

In aceasta situatiece este de facut?


O cerere de legalizare si investire cu formula executorie?

Cu aceasta cerere depun actiune pentru intoarcerea executarii sau merg la executor cu ea?
Cel mai recent răspuns: Adriana Stanica , Consilier juridic 09:14, 30 Iunie 2013
Hotararea de admitere a contestatiei, ramasa definitiva,se comunica din oficiu executorului judecatoresc.
Aveti dreptul la intoarcerea executorii, cu restabilirea situatiei anterioare acesteia,masura ce ar fi trebuit dispusa de instanta, la solicitarea dv. prin aceeasi hotarare
Daca nu s-a luat aceasta masura,o puteti cere pe cale separata,instantei de executare

Ultima modificare: Duminică, 30 Iunie 2013
Adriana Stanica, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie executare admisa Flav Flav Buna ziua, Mi-a fost admisa contestatia la executare, anularea tuturor actelor de executare, intoarcerea executarii, taxa de timbru sa fie recuperate conform ... (vezi toată discuția)
Ma poate ajuta cineva sa inteleg si eu ce spune decizia aceasta crapu70 crapu70 Tip solutie: Admite in parte cererea Solutia pe scurt: Respinge exceptia netimbrarii. Respinge exceptia tardivitatii. Admite,in parte, contestaţia la ... (vezi toată discuția)
Refuz aplicare decizia de intoarcere a executarii andreya1202 andreya1202 Buna ziua, am o hotarare a instantei prin care se dispune anularea executarii silite in intregime. Implicit întoarcerea executarii silite si punerea in ... (vezi toată discuția)