Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchiriere imobil catre persoana fizica
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchiriere imobil catre persoana fizica

o societete poate inchiria un spatiu comercial unei persoane fizice? Ce implica acest lucru? Facturarea cum se face? ..cu TVA sau fara TVA? Trebuie comunicat contractul catre Administratia Fiscala? Care este cadrul legal? Multumesc.
Buna ziua,

Puteti inchiria spatiu respectiv fara interdicitii in ce priveste calitatea persoanei, cata vreme operatiunea se desfasoara in baza unui contract intre parti incheiat in conditii legale.

Inchirierea imobilelor este prin definitie operatiune scutita de TVA in conformitate cu art.141, alineatul 2, litera (e) din CF. Puteti insa opta pentru taxarea operatiunii in conditiile alineatului 3 ale aceluiasi articol, avand obligatia notificarii optiunii de taxare organului fiscal.

Trebuie sa tineti cont de faptul ca in conditiile in care veti factura in regim de scutire, pierdeti dreptul de deucere a TVA aferenta achizitiilor efectuate pentru imobilul in cauza. De asemenea daca la achizitie ati dedus TVA, iar imobilul se gaseste in cadrul perioadei de ajustare prevazuta la art.149 din CF, aveti obligatia ajustarii TVA dedusa.

Contractul nu se inregistreaza la organul fiscal.

Numai bine
CONTABIUM, Contabil