Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Stabilire pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Stabilire pensie alimentara

am o fetita de 5 ani,recent m-am despartit de tatal ei caruia ii poarta numele si as vrea sa stiu cum procedez sa obtin pensia alimentara pentru ea.mentionez ca el lucreaza pe taxi are pfa si nu are carte de munca.nu am fost casatoriti legal.el vrea s-o vada doar cand are chef si as mai vrea sa stiu daca exista varianta fara drept de vizita.multumesc
Nu exista varianta fara drept de vizita. Ea va exista pe hartie, insa daca tatal nu isi va exercita dreptul atunci nu vor fi vizite. Insa trebuie sa stiti ca acest lucru nu este unul in favoarea dezvoltarii armonioase a copilului dvs.

Daca doriti plata unei pensii de intretinere va trebui sa va adresati instantei de judecata, dupa parcurgerea procedurii medierii.
Formulati actiune pe calea careia solicitati stabilirea locuintei minorei la domiciliul dvs., stabilirea unei pensii de intretinere in favoarea minorei in cuantum de 25 % din veniturile realizate ( procent valabil daca nu mai are un alt minor in intretinere) si obligarea paratului la plata acesteia de la data introducerii actiunii si pana la implinirea varstei majoratului si exercitarea autoritatii parintesti in comun ( daca nu exista motive temeinice pentru autoritate exclusiva).
In ceea ce priveste programul de vizita al minorei , exista si varianta fara stabilirea acestuia in situatia in care paratul nu solicita in cadrul actiunii promovate de dvs. stabilirea unui program de vizita si nici pe cale separata, adica pe calea unei alte actiuni.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat