Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Fara numar de inmatriculare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Fara numar de inmatriculare

am scos un nr provizorie iar numerele am uitat in masina prietenului care a mers in germania..nu are roaming,nici nu pot sa aflu numarul....ce se intampla daca voi fi prins fara placute...totusi am numere valabile dar nu am pus o la masina.....infractiune?
:weg:se dubleaza amenda!
tot contraventie este considerata.
infractiune se considera daca masina este neinmatriculata sau are numere false.
numar fals presupune un numar de inmatriculare care nu are corespondent in baza de date a politiei si nu o placuta cu numar de inmatriculare confectionata artizanal care are corespondent in baza de date a politiei.

daca iti faci niste placute din carton cu numerele eliberate de politie te incadreaza la art. 112/1/o, placute cu numere care nu sunt conforme cu standardul si nu la numere false.

trebuie prezentata dovada inmatricularii, chitanta cy care s-a achitat contravaloarea placutelor si autorizatia de circulatie provizorie.

ideea este ca orice politist va poate opri daca observa placute neconforme in fata masinii si atunci ramaneti fara certificatul de inmatriculare, veti primi o amenda substantiala si o dovada fara drept de circulatie.
amenda nu se dubleaza!;)
cyan, moderator