Forum Discuţii juridice Executare silită Somatie de plata
Discuție deschisă în Executare silită

Somatie de plata

Buna ziua.
In noiembrie 2007 sotul meu a incheiat un contract de credit (nevoi personale nenominalizate-refinantare) cu banca pe 10ani. Din noiembrie 2010 insa nu am mai putut plati ratele. Anul trecut cei de la firma de recuperare ne-au contactat pentru a ne informa ca avem o datorie de vreo 3000 lei si trebuie achitata toata odata, insa sotul meu le-a explicat ca nu avem de unde achita acea suma.
Zilele trecute a sosit la adresa din buletin a sotului o somatie de plata (fara a avea vreo stampila sau semnatura) precum ar avea de achitat suma de 5000lei si ca datorita dezinteresului de a conveni cu ei o intelegere de plata, dosarul este pregatit pentru a fi inaintat executorului judecatoresc.
Tin sa precizez ca sotul meu nu are nimic pe numele lui, creditul a fost luat in afara casatoriei noastre, iar in momentul de fata noi stam intr-o garnizoana militara el lucrand in acest domeniu.
Se poate ajunge in acest caz la poprirea salariului daca el nu a fost instiintat ca dosarul a fost cesionat catre firma de recuperare?
De asemenea as dori sa aflu in acest caz cand ar trebui sa se prescrie datoria.
Va multumesc!
ContSters214341, utilizator
Executarea prin poprire se poate face chiar daca cesionarea creditului nu a fost notificata debitorului. Debitorul trebuie insa anuntat despre instituirea popririi.

Prescriptia este de 3 ani de la data declararii scadentei creditului.