Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS incasare dividende (pensionar)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS incasare dividende (pensionar)

Buna ziua,
Un pensionar cu pensie mai mare de 740 lei care a aincasat in cursul acestui an dividende nete in suma de 50 000 lei este obligat la plata fondului de sanatate?
Multumesc.
Buna ziua,

Nu este obligat indiferent de marimea pensiei. Art.296^27, alineatul 2 din Codul fiscal, trebuie coroborat cu art.296^3, litera d.
Veti regasi la litera d, pensionarii a caror pensii depasesc suma de 740 lei. Veniturile realizate de catre acestia se cuprind in sintagma venituri de natura celor mentionate la capitolul 1 din continutul art.296^27, alineatul 2.

Numai bine