avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1836 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CASS incasare dividende (pensionar)
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CASS incasare dividende (pensionar)

Buna ziua,
Un pensionar cu pensie mai mare de 740 lei care a aincasat in cursul acestui an dividende nete in suma de 50 000 lei este obligat la plata fondului de sanatate?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: CONTABIUM , Contabil 22:52, 28 Iunie 2013
Buna ziua,

Nu este obligat indiferent de marimea pensiei. Art.296^27, alineatul 2 din Codul fiscal, trebuie coroborat cu art.296^3, litera d.
Veti regasi la litera d, pensionarii a caror pensii depasesc suma de 740 lei. Veniturile realizate de catre acestia se cuprind in sintagma venituri de natura celor mentionate la capitolul 1 din continutul art.296^27, alineatul 2.

Numai bine

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contributie la sanatate constantin293ph constantin293ph Buna, am o nedumerire: sunt pensionar de peste 6 ani cu un venit de pensie de 1500 lei- singurul meu venit- la care platesc impozit si contributie CASS ... (vezi toată discuția)
Dividende neachitate miray miray Buna ziua, Suntem in urmatoarea situatie:Societatea noastra are de platit fostului asociat unic ( in prezent nu mai are aceasta calitate) dividende aferente ... (vezi toată discuția)
Cass datorat pentru dividende virgilbalan virgilbalan Buna ziua, Sunt pensionar din 2000. Din 2011 sau 2012 platesc cu sau fara voie CASS. Tot cam pe atunci am primit instiintare ca am CASS datorat 400 lei cu ... (vezi toată discuția)