Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperarea taxa de poluare
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperarea taxa de poluare

pe un site am citit procedura de recupare auto. In prima faza am adresat la ANAF, am cerut banii inapoi. Am primit un raspuns, - nu poate fi solutionata.
motivare: conform art.12 din OUG 9 / 2013 se poate restitui diferenta intre taxa platita si taxa actuala. Am platit taxa de 2566 lei in anul 2010. Taxa actuala ar fi de 700-750 euro, adica mai mare decat am platit.
Ce trebuie sa fac acuma. Sa ma duc mai departe, conf proceduri, depun cere la tribunal care va fi judecat in lipsa mea?
buna ziua,
dupa ce ati indeplinit procedura administrativa, trebuie sa introduceti actiune pe rolul tribunalului, sectia de contencios administrativ si fiscal, alaturi de inscrisurile doveditoare in sustinerea cererii.