avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 205 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ESTE POSIBILA O AMENDA DUPA 4 LUNI !!!!
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ESTE POSIBILA O AMENDA DUPA 4 LUNI !!!!

AM PRIMIT IN DATA DE 05.03.2009 PRIN POSTA UN PROCES VERBAL INCHEIAT IN DATA DE 24.02.2009 IN LOC BACAU PRECUM CA AM DEPASIT LIMITA LEGALA DE VITEZA IN ZIUA DE 23.12.2008
STIE CINEVA CARE ESTE DATA LA CARE SE APLICA SANCTIUNEA ?? DATA DE 24.02.2009 SAU 23.12 2008 ??
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 23:53, 10 Martie 2009
ART. 13 din OG 2/2001
(1) Aplicarea sanctiunii amenzii contraventionale se prescrie in termen de 6 luni de la data savarsirii faptei.
Sunteti inca inauntrul termenului de presriptie.
MULTUMESC PT RASPUNS DAR MAI AM UNUL
IN CE DATA SE APLICA SANCTIUNEA ????
CIND AM SAVIRSIT FAPTA SAU CIND SA FACUT PROCESUL VERBAL ???

MULTUMESC PENRU AJUTOR
Aplicarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie în termen de 6 luni de la data săvârşirii faptei.Din cele prezentate, rezulta ca data la care ati savarsit fapta este 23.12.2008 iar data la care se aplica sanctiunea in cazul dvs.este 24.02.2009.

Presupun ca sunteti interesat si de aplicarea dispozitiilor normative din OG nr.2/2001:
Art. 14. -
(1) Executarea sancţiunii amenzii contravenţionale se prescrie dacă procesul-verbal de constatare a contravenţiei nu a fost comunicat contravenientului în termen de o lună de la data aplicării sancţiunii.
Art. 26. -
(1)Dacă agentul constatator aplică şi sancţiunea, iar contravenientul este prezent la încheierea procesului-verbal, copia de pe acesta şi înştiinţarea de plată se înmânează contravenientului, făcându-se menţiune în acest sens în procesul-verbal. Contravenientul va semna de primire.
(2)Dispoziţiile alin. (1) se aplică şi faţă de celelalte persoane cărora trebuie să li se comunice copia de pe procesul-verbal, dacă sunt prezente la încheierea acestuia.
(3) În cazul în care contravenientul nu este prezent sau, deşi prezent, refuză să semneze procesul-verbal, comunicarea acestuia, precum şi a înştiinţării de plată se face de către agentul constatator în termen de cel mult o lună de la data încheierii.

Ultima modificare: Marți, 10 Martie 2009
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat
Pe 25.03. daca ati fi cunoscut de existenta acestui p.v. (de la un prieten,de la un vecin etc. abia atunci ati fi putut sa faceti o plangere contraventionala cerand anularea p.v.:sticktongue:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda circulatie Segarceanu Segarceanu Va rog sa-mi spuneti care sunt termenele legale de intocmire si de comunicare a procesului verbal de constatare a abaterilor de la legea circulatiei pe ... (vezi toată discuția)
Amenda contraventionala viorel_bc viorel_bc Am fost surprins de camera fixa fara rovigneta pe data de 03.12.2010, mi s-a intocmit procesul verbal pe 31.05.2011 si mi-a fost comunicat pe ... (vezi toată discuția)
Executare silita cnadnr - p.v. necomunicate CipM CipM Am primit prin posta o executare silita pt 2 P.V. din 2011 pt 2 contraventii (lipsa rovinieta) la doua saptamani distanta intre ele (56 euro + 450 lei ... (vezi toată discuția)