Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tot mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tot mostenire

Buna seara,
pe scurt: o casa, un bunic decedat si 2 frati (unul decedat dar au ramas o sotie si un copil in urma)
1. cine ramane cu drept de mostenire, sotia sau copilul?
2. daca fratele in viata nu are nici un act (nu se poate discuta cu el si nici nu stiu unde sa intreb) care sunt cotele de mostenire?
3. daca bunicul i-a facut acte cat inseamna ca are parte? 63% din casa sau cat mai exact?
multumesc
2 frati ai bunicului? sau fratii sunt ...fiii?Ma iertati dar nu am inteles mesajul.
daca sunt doi fii ( ai bunicului) casa se imparte la 2. Cota ce revine fiului predecedat apartine sotiei si copilului acestuia ( in situatia in care vorbim de sotie supravietuitoare.

de unde vine cota de 63?
Cred ca trebuie sa fiti mai explicit.
Daca nu stiti nimic de frate, inseamna ca nici nu a aflat de deces. Atunci, acceptati dvs. succesiunea- declaratie la notar- asteptati sa treaca 6 luni de la deschiderea succesiunii si apoi faceti succesiunea. Daca fratele "de negasit" nu apare, poate fi considerat renuntator si totul va revine dvs.

Reveniti cu informatii, ce inseamna 63 %. Imi pare rau dar nu am inteles.Exista testament, alt act?
av. Ileana Schwarz
scuzati modul de exprimare
cei 2 frati sunt copii, unul mort(cu sotie supravietuitoare si copil) si unul in viata (care acum locuieste in casa)
63% era un calcul al meu eronat total :)