avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1875 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tot mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tot mostenire

Buna seara,
pe scurt: o casa, un bunic decedat si 2 frati (unul decedat dar au ramas o sotie si un copil in urma)
1. cine ramane cu drept de mostenire, sotia sau copilul?
2. daca fratele in viata nu are nici un act (nu se poate discuta cu el si nici nu stiu unde sa intreb) care sunt cotele de mostenire?
3. daca bunicul i-a facut acte cat inseamna ca are parte? 63% din casa sau cat mai exact?
multumesc
Cel mai recent răspuns: som3on3 , utilizator 01:23, 11 Martie 2009
2 frati ai bunicului? sau fratii sunt ...fiii?Ma iertati dar nu am inteles mesajul.
daca sunt doi fii ( ai bunicului) casa se imparte la 2. Cota ce revine fiului predecedat apartine sotiei si copilului acestuia ( in situatia in care vorbim de sotie supravietuitoare.

de unde vine cota de 63?
Cred ca trebuie sa fiti mai explicit.
Daca nu stiti nimic de frate, inseamna ca nici nu a aflat de deces. Atunci, acceptati dvs. succesiunea- declaratie la notar- asteptati sa treaca 6 luni de la deschiderea succesiunii si apoi faceti succesiunea. Daca fratele "de negasit" nu apare, poate fi considerat renuntator si totul va revine dvs.

Reveniti cu informatii, ce inseamna 63 %. Imi pare rau dar nu am inteles.Exista testament, alt act?
av. Ileana Schwarz
scuzati modul de exprimare
cei 2 frati sunt copii, unul mort(cu sotie supravietuitoare si copil) si unul in viata (care acum locuieste in casa)
63% era un calcul al meu eronat total :)

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cota parte mostenire casutza casutza Buna ziua, Va rog mult o lamurire pentru urmatoarea situatie: In prezent bunici decedati cu 2 copii in viata si unul era decedat la moartea ultimului ... (vezi toată discuția)
Mostenitori? mon@ mon@ Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Despre ce e vorba: Bunicul meu a decedat in urma cu 7 ani. Dansul era recasatorit (in urma decesului bunicii) de aproximativ ... (vezi toată discuția)
Cat ii revine nepotului si cat fiicei supravietuitoare luminitacoman luminitacoman Subiect: Nora isi mosteneste socrii ? Buna seara. Nora isi mosteneste socrul? Sau transmiterea mostenirii se face pe linie descendenta? Bunicul meu a ... (vezi toată discuția)