Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Informatii dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Informatii dosar penal

buna ziua,
tocmai am primit o citatie, in calitate de INVINUIT in cazuza privind DOSAR PENAL.
1. imi puteti spune va rog ce semnifica mai exact aceasta citatie si cum pot afla despre ce este vorba mai exact?
2. eu nu locuiesc in permanenta la adresa respectiva si citatia am vazut acum, iar eu trebuia sa ma prezinta in urma cu 2 zile. ce sanctiuni se aplica in acest caz?

multumesc
Cei de la politie o sa va aduca la cunostiinta invinuirea precum si dreptul de a fi asistata de aparator, semnati PV de aducere la cunostiinta si daca nu doriti sa declarati nimic este dreptul dvs, nu pot sa va oblige, preferabil ar fi sa mergeti insotita de avocat pentru a va explica invinuirea si posibilele implicatii.
In cazul in care nu va prezentati va pot aduce in fata organului de urmarire cu mandat de aducere.
bia99 a scris:

de politie este eliberata citatia respectiva.
daca as merge maine la politie sunt obligat sa dau in acel moment si o declaratie anume sau pot reveni ulterior sa dau declaratia ?

Este greu de spus deoarece depinde de timpul politistului.Cand sunteti citat isi face timp pentru audierea dvs.
Exista posibilitatea sa va audieze sau sa va cheme alta data.
buna seara,
am si eu o intrebare...
reclamatul este dintr-un alt judet iar citatia este de la politia judetului respectiv, trebuie neaparat sa merg acolo pentru a da declaratie sau exista si posibilitatea sa fiu audiat la politia din orasul meu?
tin sa precizez ca sunt vreo 500km ceea ce implica anumite costuri doar pentru a merge acolo sa dau declaratie