Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Schimbare nume proprietar apartament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Schimbare nume proprietar apartament

Buna ziua,

As dori sa stiu care sunt posibilitatile si pasii de urmat in momentul in care trebuie schimbat numele unuia dintre proprietarii unui apartament.

Cazul concret este urmatorul: apartamentul este pe numele celor 2 parinti ( ambii cu drepturi egale) , se doreste trecerea in contract in locul numelui mamei cel al fiului.

In cazul in care ambii parinti sunt de acord e necesar partajul inainte (parintii sun divortati) sau e suficient un notar?

Multumesc.

Buna ziua,
Va trebui sa mergeti toti trei la un notar si sa incheiati un contract de vanzare cumparare sau de donatie.
av. Gabriel Klein Kiritescu
Doar de notar, pentru ca si partajul se poate face la notar, dar daca ambii parinti sunt de acord de ce nu faceti actele doar pe numele copilului si tatal sa fie trecut cu clauza viagera, economisiti niste bani pentru viitor.
Multumesc.
In cazul in care tatal nu este de acord e necesar partajul, nu -i asa?alta solutie nu exista...
da este necesar partajul daca partile nu sunt de acord.
Care este timpul de asteptare in cazul unui partaj?
Multumesc.