Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... plagiat
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

plagiat

As vrea sa stiu daca exista vreo reglementare legala care sa restrictioneze sau sa limiteze dreptul personalului administrativ dintr-o institutie de invatamant de a inainta sesizari de plagiat impotriva unor cadre didactice. Eu consider ca nu este de competenta personalului administrativ sa analizeze activitatea cadrelor didactice, mai ales ca sesizarea nu este facuta cu cele mai bune intentii, dar as vrea sa stiu daca este vreo reglementare clara in acest sens. Va mutumesc!
conform legii nr. 8/1996 privind drepturile de autor modificata si completata, reproducerea fara drept a unei opere este considerata infractiune, iar sesizarea poate fi facuta de catre orice persoana. dar depinde acum de dovezi, de modul in care se face sesizarea, de opera presupus a fi plagiata, etc.
stiu chestiile astea, dar eu ma refer concret la sesizari si reclamatii la nivel intern, in institutie, pentru incalcarea regulamentelor interne si a codului de etica. are personalul administrativ competenta sa analizeze activitatea publicistica a cadrelor didactice din institutia respectva? si repet, ma refer strict la regulamentele interne. ar fi contrara legii o dispozitie in regulamentul intern al institutiei care sa prevada ca sesizarile pentru fapte ce tin de activitatea publicisitca a cadrelor didactice sa poata fi facuta doar de cadre didactice si nu si de personalul administrativ?
Stie cineva cum trebuie procedat cu drepturile de autor (in cazul unei carti, articol, studiu, scenariu film, etc.)?
Ce trebuie facut?
Multumesc.

Legea nr.8 din 1996 este cea care reglementeaza dreptul de autor. Gasesti acolo informatii