Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Demisia poate fi acceptata dupa cercetare disciplinara?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Demisia poate fi acceptata dupa cercetare disciplinara?

Buna ziua,
Am facut o cercetare disciplinara, respectand toti pasii din legislatie si comisia a decis incheierea disciplinara a contractului. Angajatul a venit cu medical imediat dupa ziua convocarii, asa ca am trimis decizia prin curier, cu mentiunea aplicarii ei dupa incetarea suspendarii contractului de munca din motive medicale. Acum, fiind in medical, m-a rugat sa ii accept demisia, insa fiind deja toate actele inregistrate si trimise, mi-e teama ca acceptand-o, sa nu incalc modul de aplicare a sanctiunii.
Mentionez ca nu ne intereseaza, ca si companie, sa incheiem neaparat disciplinar, important este ca nu mai dorim angaaatul in firma.
Pot sa accept demisia, cu data imediata dupa incetarea c. Medical? Daca da, trebuie emis vreun document intern pentru anularea decizie?
Va multumesc mult pentu raspuns.

Intocmiti o decizie de revocarea ,motivata,a deciziei de concediere disciplinara.
Dupa revocare ,salariatul poate solicita incetarea cim prin demisie.
Multumesc pentru raspuns.