Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revocare decizie concediere disciplinara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revocare decizie concediere disciplinara

Angajatorul revoca decizia de incetare disciplinara a CIM, 2 luni mai tarziu dupa emiterea acesteia si incetarea Cim.
Ce se intampla cu perioada cuprinsa intre data deciziei de incetare si data deciziei de revocare a primei decizii?
salariatul va fi platit, dar cum? se vor reface statele e plata cu ore lucrate?
multumesc
in aceasta perioada de 2 luni salariatul (fostul salariat) ce a facut? a lucrat? a stat acasa???
desi au trecut 2 luni pana la revocarea deciziei, trebuie facut un alt CIM.....
salariatul a stat acasa si a contestat decizia de concediere
decizia de concediere a fost emisa fara a contine elementele obligatorii prevazute de lege
de aceea, angajatorul a decis revocarea deciziei si incetarea litigiului

astfel, partile sunt repuse in situatia anterioara, ca si cum decizia de concediere nu a existat
Cred ca cel mai simplu este sa incheiati un nou contrcat si daca vreti sa-l despagubiti probabil pentru cele 2 luni nelucrate, ii puteti acorda o prima in cuantumul corespunzator. Ar fi util sa exista o decizie care sa explice de ce s-a acordat aceasta prima.

Daca tineti neaparat sa revocati acea decizie si sa considerati persoana ca a venit la srviciu (desi fara contract !?), este posibil dar implica intradevar refacerea statetlor si a tuturor declaratiilor privind contributiile la bugete.
Va trebui sa fier data o noua decizie in vedera anularii celei de sanctionare care sa specifice continuarea executarii conractului; o duceti la ITM, faceti rectificarea in cartea de munca si contractul se deruleaza in continuare.
Multumesc! asa vom proceda, vom inregistra declaratiile rectificative
Intrebati si la ITM de care apartineti. Sunt unele ITM care nu primesc revocari de decizii de incetare a CIM.