Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Coeficienti salarizare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Coeficienti salarizare

in lipsa contractului colectiv sau a a altor prevederi legate de coeficientul de salarizare in regulamentul intern, odata cu modificarea salariului minim nu trebuie modificate si celelalate salarii (ex. 804 lei salariu minim studii medii sau 1340 salariu minim studii sup)?
Nu trebuie modificate si celelalte salarii , in lipsa unor prevederi aplicabile angajatorului referitoare la coeficientii de ierarhizare.
Prin contractul colectiv de munca la nivel national (abrogat incepand cu 01.01.2011) erau prevazuti coeficienti de ierarhizare privind salarizarea personalului ; au ramas insa valabile anumite contracte colective de munca la nivel de ramura .
Daca societatea Dvs. , prin activitatea pe care o desfasoara, se incadreaza intr-o anumita ramura a economiei pentru care exista un astfel de contract colectiv de munca la nivel de ramura , atunci trebuie sa respectati prevederile acestui contract respectiv coeficientii de ierarhizare aferenti; in caz contrar, nu, nu sunteti obligat doar daca nu aveti prevazuti in ROI astfel de coeficienti de ierarhizare.

Cornel Vasile, Consilier juridic
In prezent, ccm la nivel de sector de activitate nu mai sunt obligatorii pentru toti angajatorii si salariatii din sectorul respectiv de activitate.