avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de urmas pentru sotie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de urmas pentru sotie

La ce varsta poate beneficia o sotie de pensie de urmas daca a nascut 6 copii, din care 5 sunt in viata. Sotul a decedat la varsta de 62 ani, a lucrat 40 de ani, iar sotia are 57 de ani.
Va multumesc anticipat!
Sanda R
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:24, 1 Iulie 2013
Gasiti informatiile necesare aici: [ link extern ]
1. Spuneti luna si anul nasterii sotiei.

2. Numarul de copii nascuti si crescuti nu mai are relevanta in reducerea varstei standard de pensionare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas cochintufloarea cochintufloarea Buna ziua, Va rog sa ma ajutati si pe mine.Am 57 de ani, nu am niciun venit si sunt bolnava. Sotul meu a decedat acum 10 ani si era pensionar. Daca am 7 ... (vezi toată discuția)
Pensii best_liviu25u@yahoo,com best_liviu25u@yahoo,com Sotia nascuta in 1953 20 Oct,a nascut 4 copii.Cand poate iesii la pensie,are 14ani si 6 luni vechime. (vezi toată discuția)
Pensie urmas Gabigabi1980 Gabigabi1980 Buna ziua,tata a decedat în urma cu 10 ani,la vârsta de 57 ani ,avea pensie pe caz de boala(ciroza hepatica)a cotiza ca si angajat 28 ani,mama are in prezent ... (vezi toată discuția)