Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Somer si PFA
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Somer si PFA

Buna ziua, anul trecut eram angajata dar fiindca sunt traducator de profesie mi-am facut si PFA cu o suma estimata de 100 lei/an, optand insa pentru calcularea venitului in sistem real. Intre timp contractul de munca mi s-a terminat si mi-am depus actele de somaj fiindca din PFA am castigat anul trecut o suma destul de mica de doar cateva sute de lei. Pentru ca totusi cam o data la o luna-doua (sau si mai rar) mi se solicita cate o traducere (si fiindca nu as dori sa pierd definitiv colaborarea cu agentia de traduceri) as dori sa stiu daca pot emite facturi pentru serviciile de traducere. Mentionez ca poate trece o luna sau chiar mai mult intre lucrari (de exemplu ultima factura am emis-o acum 4 luni) iar in general totalul din facturile emise s-a incadrat intre 50-100 lei.
Multumesc anticipat.
Buna ziua,

multumesc tare mult pentru lamuriri.