avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 200 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Acte de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Acte de proprietate

va rog sa ma lamuriti cu o problema,mai delicata...tatal meu impreuna cu mama,au cumparat un pamant care apartinea unei biserici.Din cate stiu eu nu s-au facut acte pe acel pamant si s-a construiot o casa.La divort mama nu a facut partajul casei,dar acuma mama impreuna cu sora imi doneaza mie partea lor iar tatalui meu ii revine restul de 25 %.pot deveni proprietar daca mama nu a facut partajul? si chiar daca tatalui meu ii revin si lui cei 25 %?sau imi poate ramane mostenire mie dupa moartea tatalui? In final vreau sa fiu eu proprietar,pot daca nu e facut partajul in urma divortului? va multumesc

Alte discuții în legătură

Contract vanzare-cumparare valabil? ContSters201418 ContSters201418 In anul 1960 parintii mei s-au casatorit,dar in 1978 s-au divortat.In hotarirea de divort cu copii (2)care a ramas definitiva si irevocabila,se specifica ca ... (vezi toată discuția)
Moștenire PAULMARI PAULMARI Bună ziua. Aș dori să mă ajutați și pe mine cu o problemă în ceea ce privește moștenirea după tatăl meu.Tatăl meu, decedat de 9 ani, a avut un ... (vezi toată discuția)
Impartire mostenire blackshaddow blackshaddow Buna ziua as dorii sa va intreb urmatorul lucru: sunt detinatorul unei parti de mostenire in urma decesului tatalui meu in anum 2006. mostenitorii legali ... (vezi toată discuția)