Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Desfacere contract individual
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Desfacere contract individual

Buna ziua!
Am o mica firma si mi-e teama ca am facut o prostie mare. As dori sa intreb daca contractul de munca poate fi desfacut retroactiv. Un angajat nu a venit la servici din 5 ianuarie. Dupa 3 zile am efectuat cercetarea prealabila, convocarea la care nu s-a prezentat, etc, iar in data de 26 ianuarie l-am dat afara pt absente nemotivate, conform ROI, fisa postului, etc... Dar l-am concediat cu data de 5 ianuarie. Este corect?
Multumesc!
decizia produce efecte de la data la care salariatul a luat la cunostinta.
tot de la aceasta data curge si termenul de 30 zile, termen in care salariatul poate contesta decizia
Mai întâi, nu aţi respectat termenul stabilit de norma aplicabilă - articolul 75 (3) din CCMUNN prevede un termen de cel puţin 5 zile lucrătoare între comunicarea convocării şi data întrevederii pentru cercetarea disciplinară. Or, articolul 76 din Codul muncii prevede că o concediere dispusă cu nerespectarea procedurii legale este lovită de nulitate absolută.

Apoi, decizia de concediere se comunică salariatului în cel mult 5 zile de la emitere şi produce efecte de la data comunicării. Aşadar, încetarea contractului (concedierea) nu poate avea loc de la 5 ianuarie (data săvârşirii abaterii disciplinare).

Rezumând, decizia dvs. nu este corectă.
Interesant este că salariatul putea ataca decizia în termen de 30 de zile de la comunicarea ei. Astfel, chiar dacă decizia este lovită de "nulitate absolută", prin efectul legii, cel vizat nu o poate ataca (au trecut mai mult de 30 de zile de pe 26 ianuarie până azi). Probabil, numai ITM sau procuratura ar putea iniţia o acţiune pentru anularea acelei decizii.
klewos, utilizator
Nu e4ste corect ceea ce ati facut, dar daca ITM-ul nu s-a sesizat si nici salariatul respectiv nu a contestat decizia de desfacere a CIM se pare ca ati scapat "basma curata". Data viitoare , mai multa atentie.
M-am gandit si la urmatorul aspect: daca ii desfaceam cu data de 26 ianuarie, insemna ca desi nu a lucrat (deci salariu nu lua), el beneficia totusi de toate celalte drepturi care decurg din calitatea de angajat. Ceea ce nu mi se pare corect. De aceea am zis ca in caz de absente nemotivate, urmat de neprezentarea la serviciu pe toata perioada, corect ar fi sa ii desfac CM de la data la care nu a mai venit.
Multumesc tuturor!
Torahus a scris:

M-am gandit si la urmatorul aspect: daca ii desfaceam cu data de 26 ianuarie, insemna ca desi nu a lucrat (deci salariu nu lua), el beneficia totusi de toate celalte drepturi care decurg din calitatea de angajat. Ceea ce nu mi se pare corect. De aceea am zis ca in caz de absente nemotivate, urmat de neprezentarea la serviciu pe toata perioada, corect ar fi sa ii desfac CM de la data la care nu a mai venit.
Multumesc tuturor!

Ati fi putut sa-i suspendati contractul de munca pe perioada cercetarii disciplinare. Astfel, nu l-ati fi platit...