Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Munca in strainatate
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Munca in strainatate

Sunt inspector resurse umane si ma confrunt cu urmatoarea problema: este vorba de o societate care urmeaza sa incheie un contract cu o societate din Belgia, urmand sa-si duca acolo un numar de salariati pentru finalizarea lucrarilor prevazute in contractul respectiv. Problema mea este urmatoarea: eu stiam ca pentru acest lucru este necesara obtinerea formularului A1. Patronul spune ca el nu are nevoie de nimic, ca nu este vorba de detasarea muncitorilor, este doar o lucrare care se executa in strainatate; si ca la ce ii foloseste lui un formular... Puteti sa ma ajutati? Poate gresesc eu si intr-adevar nu are nevoie de nimic?...
Nu are cum sa-i deplaseze in Belgia pe acei salariati decat prin detasare sau delegare. Pentru detasare are nevoie de formularul A1 .
Inseamna ca are posibilitatea sa-i trimita in Belgia in delegatie, maximum 60 de zile, fara a fi necesare alte formalitati?
Excat pentru delegare nu se solicita formularul A1.