avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 379 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... prejudicii din cauza si in timpul exercitarii ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

prejudicii din cauza si in timpul exercitarii atributiilor de serviciu

V-as ruga sa-mi spuneti si mie prin ce lege suntem aparati noi,functionarii publici , de injuriile care n-i se aduc de unele persoane,persoane care ,dupa aia se pling ca noi vorbim urit cu ei si noi suntem cei luati la"11 metri"de sefi,fara nici o dovada din partea respectivei persoane,dar nici din pareta noastra(ca am fost agresati verbal,injurati).Am patit-o nu o data si as dori sa stiu cum ma pot apara.Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
Cel mai recent răspuns: papiu , utilizator 08:01, 16 Martie 2009
papiu a scris:

V-as ruga sa-mi spuneti si mie prin ce lege suntem aparati noi,functionarii publici , de injuriile care n-i se aduc de unele persoane,persoane care ,dupa aia se pling ca noi vorbim urit cu ei si noi suntem cei luati la"11 metri"de sefi,fara nici o dovada din partea respectivei persoane,dar nici din pareta noastra(ca am fost agresati verbal,injurati).Am patit-o nu o data si as dori sa stiu cum ma pot apara.Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

In teorie, prin dispozitiile art. 41, alin. (1) si (2) din Legea nr. 188/1999:
"Functionarii publici beneficiaza in exercitarea atributiilor lor de protectia legii.
Autoritatea sau institutia publica este obligata sa asigure protectia functionarului public impotriva amenintarilor, violentelor, faptelor de ultraj carora le-ar putea fi victima in exercitarea functiei publice sau in legatura cu aceasta. Pentru garantarea acestui drept, autoritatea sau institutia publica va solicita sprijinul organelor abilitate, potrivit legii."

In practica, protectia o gasiti in instanta, intrucat art. 42 din Legea nr. 188/1999 prevede urmatoarele:
"Autoritatea sau institutia publica este obligata sa il despagubeasca pe functionarul public in situatia in care acesta a suferit, din culpa autoritatii sau institutiei publice, un prejudiciu material in timpul indeplinirii atributiilor de serviciu."
multumesc de raspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incadrare penala fapta viorelv viorelv Va rog să-mi răspundeți la ce infractiuni poate fi incadrata o persoana care injura si ameninta cu bataia un politist in exercitarea serviciului, daca acea ... (vezi toată discuția)
Cursuri perfectionare alexandru andra alexandru andra Va rog sa imi spuneti cine trebuie sa faca propunerea de trimitere la un curs de pregatire profesionala a functionarilor publici, deoarece la institutie ... (vezi toată discuția)
Sesizare comisie disciplina Darius M Darius M comisia de disciplina poate fi sesizata de catre cineva din afara institutiei? de catre un nemultumit de activitatea unui functionar? (vezi toată discuția)