Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pensionar contributii conventie civila
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pensionar contributii conventie civila

Buna ziua!

Sunt pensionar din 2010, pensia avand putin peste 800 lei. Anul acesta, in luna februarie, am avut o conventie civila in calitate de colaborator.
Va rog sa imi spuneti din suma bruta ce mi se cuvine, ce contributii trebuie sa mi se retina? (eventual si procente....)

Multumesc!
Se va retine contributia de sanatate de 5.5% si impozitul de 10 % aplicat la diferenta dintre Venitul Brut si contributii sau 16% aplicat la Venitul brut daca s-a optat pentru impozitul final(art 52 alin 1 lit b,alin2 si art 52'1) la momentul semnarii contractului
Multumesc pentru raspuns. Pe ''fluturas'' era oprit 5,5% - sanatatea, 16% - impozitul dar si 10,5% CAS. M-am gandit ca s-a schimbat ceva in legislatie referitor la retinere contributii din decembrie 2011 si pana anul acesta ... caci intr-un stat de plata din decembrie, vazusem retinut doar sanatate 5,5 si impozit. Pensii si somaj - nu.
Voi merge sa atrag atentia asupra greselii si sa cer restituirea banilor opriti ''ilegal''.