Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... avocat pentru fetita abuzata ce si-a ucis mama
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

avocat pentru fetita abuzata ce si-a ucis mama

exista vreo sansa sa gasesc o fundatie/asociatie/avocat care sa se implice in acest caz?
Sigur ca exista...dati ne mai multe informatii...oricum boala psihica exonereaza de raspundere penala (nu orice tulburare , ci o adevarata boala ) reprezentand cauza de iresponsabilitate....
Ce varsta are fetita?
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Exista ! Va puteti adresa asociatiei Catharsis din Brasov.Aceasta este specializata in protectia drepturilor copilului.
dupa cate stiu fetita are 15 ani.

va multumesc
In acest caz, intre 14 si 16 ani , fetita ar raspunde penal numai daca s-ar dovedi ca fapta a fost savarsita cu discernant, iar expertiza psihiatrica e obligatorie in acest caz , daca discernamantul este alterat.
Dupa cum am mai mentionat , nu orice afectiune conduce la lipsa discernamantului , sunt acele psihoze, manii....care necesita si masura de siguranta obligarii la tratament medical..sau chiar internarea medicala., dupa caz.