Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sindrom bipolar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sindrom bipolar

cel care sufera de asa ceva raspunde penal in fata legii?
daca cei de la expertiza medico-legala spun ca boala asta i-a afectat discernamantul la comiterea faptei , nu raspunde. despre sindorm , intrebati un medic
Numai expertiza medicala de specialitate ,poate stabili daca o persoana detinatoare a afectiunii mentionate,are afectat discernamatul si in ce proportie
Problema este ca numai acum s-a certificat medical boala in urma unei internari la Obregia dar problemele pe care le-a creat sunt mai vechi ,de aproximativ un an de zile cand am convingerea si totodata confirmarea verbala a medicului ca probabil in acea perioada era intr-o faza maniacala.
O expertiza medico legala ar ajuta in cazul asta sau este tardiv?
Bineinteles ca ar ajuta. Expertiza medico-legala va dovedi daca avea discernamant la momentul savarsirii acelei fapte.
Greu de precizat prin expertiza ,gradul de afectare a discernamantului unui subiect
in raport de o anume data si stare anterioara ,datorata afectiunii mentionate,care din practica se recunoaste ca prezinta evolutii imprevizibile si se manifesta printr-un comportament divers ,datorat unor factori personali si sensibilitati distincte ale subiectului
ynocentta, utilizator