Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Sindrom bipolar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Sindrom bipolar

cel care sufera de asa ceva raspunde penal in fata legii?
Multumesc mult pentru ajutor
Daca exista o boala psihica , alterand discernamantul celui care a intrat in conflict cu legea penala, instanta de judecata este obligata a efectua o expertiza, (ori de cate ori are indoiala asupra starii de sanatate mentale).

Totodata, asupra acestor persoana se poate lua, la cerere sau din oficiu, masura de siguranta a obligarii la tratament medical sau cea a internarii medicale, atat in etapa de urmarire penala, cat si in cea a judecatii.
Iresponsabilitatea, insa , exonereaza de raspundere penala , conducand la achitare.
(art 10, litera e din Codul de procedura civila).Sub aspectul repararii prejudiciul efectiv cauzat, tutorele raspunde pentru persoana incapabila , in cazul in care a fost instutita tutela.

Orice persoana care justifica un interes se poate adresa instantei civile in vederea punerii sub interdictie a persoanei incapabile.
CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat