Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Duplicat hotarare de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Duplicat hotarare de divort

Care este demersul pentru a obtine un duplicat al hotararii de divort?
Multumesc!
Puteti obtine o copie legalizata de pe hotararea de divort de la arhiva instantei care a pronuntat desfacerea casatoriei.Solicitati dosarul,formulati in scris o cerere de legalizare,anexati taxa timbru si timbru judiciar.
avnic a scris:

Puteti obtine o copie legalizata de pe hotararea de divort de la arhiva instantei care a pronuntat desfacerea casatoriei.Solicitati dosarul,formulati in scris o cerere de legalizare,anexati taxa timbru si timbru judiciar.

Nu, stimate coleg, timbru judiciar nu mai exista. Art. 58 lit. b din OUG nr. 80/2013 a abrogat OG 32/1995.

Mergeti cu cartea de identitate la d-voastra la caseria primariei din localitatea unde domiciliati si platiti 5 lei cu titlul de taxa judiciara de timbru. Apoi, cu chitanta primita va deplasati la judecatoria care a pronuntat sentinta de divort si faceti o cerere in care specificati nr. de dosar (daca nu-l stiti cereti opisul alfabetic din anul in care ati divortat si cautati acolo) si faptul ca solicitati eliberarea unei copii legalizate a sentintei de divort.
Trebuie sa mai aveti in vedere ca in perioada de vara majoritatea instantelor au un program de arhiva si registratura de la 8 la 10.
Adalbert Gabriel Gazdovici, Avocat
Multumesc frumos!
Buna ziua!
Eu vreau , de fapt, sa intreb , nu sa raspund la vreo intrebare.
Ma aflu in Uk , nu am pe cine sa imputernicesc in Ro.Vreau sa stiu cum pot obtine copie dupa hotararea de divort , pe care sa o primesc in Uk?Care sunt pasii de urmat, ce taxe trebuie achitate si cum se procedeaza in acest sens?
Multumesc!
Gina Gineta, utilizator