Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Copie sentinta de divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Copie sentinta de divort

Buna ziua
Am nevoie de o copie a sentintei de divort, am pierdut. As vrea sa stiu cum si unde pot obtine o copie.
Multumesc
Buna seara.
Mergeti la arhiva Judecatoriei pe rolul careia s-a solutionat dosarul dvs. cu o taxa de timbru de 5 lei si o cerere de legalizare .
Trebuie sa stiti nr, de dosar si anul in care a fost pronuntata sentinta de divort.
Daca nu mai aveti aceste date, trebuie sa le aflati in prealabil de la arhiva judecatoriei respective si apoi sa depuneti la registratura o cerere adresata presedintelui instantei prin care solicitati obtinerea unei copii legalizate a sent. respective , anexand o taxa judiciara de timbru in cuantum de 5 lei pentru un exemplar.