Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Intelegere verbala cu primaria
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Intelegere verbala cu primaria

Buna,
as dori un raspuns la urmatoarea problema:
In urma cu 2 ani, socrul meu a avut o intelegere verbala cu primaria din localitatea de domiciliu privind acceptul folosiri a 20mp din proprietatea sa pentru a se instala o pompa de redistribuire a apei, urmand ca el sa beneficieze de racordarea la reteaua de apa fara a se monitoriza m3 consumati.
Mentionez ca la adresa respectiva este decat o gradina cu faneata si nu s-a folosit niciodata acel racord la alimentarea publica cu apa.
Cu alte cuvinte, socrul meu a acceptat construirea in gradina lui a unui bazin si a unei incaperi care contine pompa de redistribuire a apei in ideea ca va beneficia de apa curenta daca va avea nevoie vre-odata.
Acum regia de apa si canal il someaza sa incheie un contract cu ei si sa-si instaleze apometre, iar primaria l-a chemat pentru ziua de vineri la "negocieri".

Intrebaerea mea este: ce se poate face in aceasta situatie?
Da, mi se pare corect sa se instaleze apometre si sa se plateasca apa consumata, dar la fel de corect mi se pare ca regia de apa sau primaria sa plateasca o chirie pentru acel spatiu pe care il folosesc deja de 2 ani.

Multumesc pentru raspunsuri!
Tocmai asta trebuie sa faca: sa mearga la primarie pentru negocieri.
Va face contract cu clauzele negociate, va intra in legalitate si in cadrul negocierilor poate sa ceara fie chirie in bani, fie consum de apa fara plata intr-o anumita cantitate echivalenta a chiriei pe care ar dori s-o primeasca, pe baza masuratorii cu contorul.
Multumesc pentru raspuns!