Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare teren cu constructie ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare teren cu constructie neterminata

Buna ziua,
doresc sa cumpar un teren pe care se afla o constructie (casa in rosu), are CF pt. teren, si proiect si autorizatie de constr. expirata pt. casa. Cum se specifica vz. terenului cu constructie neterminata?
Va rog un model de contract pt. ac. si ce documente trb. sa prezinte vanzatorul la incheierea contractului.
Multumesc.
Contractul de vanzare - cumparare avand ca obiect un imobil se incheie la notar. Notarul va poate redacta si contractul si va informeaza cu privire la actele necesare.
Ar trebui ca autorizatia sa fie valabila obtinuta prelungirea ei, notata la CF si apoi sa se vanda terenul cu constructia neterminata si drepturile ce decurg din autorizatia sa fie cesionate cumparatorului.
Vanzatorul nu mai vrea sa faca nici-un demers in ac. privinta. Am aflat de la primaria comunei de unde s-a elib. autorizatia ca nu se mai prelungeste ci trb. facut un memoriu de catre proiectant (in ce faza se afla constructia) si pe baza ac. se da autorizatie pt. a termina constr.
Daca nu obtin ac. acte, totusi ce solutii am pt. incheierea contractului?