Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj dupa divort, nemultumire legata de hotarirea ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj dupa divort, nemultumire legata de hotarirea judecatoreasca

Buna ziua,
As vrea o lamurire va rog:in speta: dupa divort,la procesul de partaj a ramas doar casa construita de cei 2 fosti soti,cu imprumut bancar,pe. care l-au luat impreuna.In sentinta,completul de judecata hotareste sa se imparta valoarea bunului imobil la cei doi(dreptul de proprietate fiind in parti egale asupra imobilului),sotul urmind sa-i dea sulta fostei sotii,jumatate din valoarea imobilului, fara sa se tina cont de imprumutul din banca(20000 euro).Casa fiind ridicata cu acest imprumut bancar,valoarea ei fiind data tocmai de acei bani,nu ar fi corect ca in cazul sultei, fosta sotie sa primeasca mai putini bani ,adica,ceea ce a ramas de dat din imprumutul bancar sa se imparta la cei doi si sa se scada suma din sulta ce ar urma sa o plateasca fostul sot? Multumesc pt. un eventual raspuns,de care depinde si actiunea viitoare a sotului ce urmeaza a plati sulta.
Inteleg ca la partaj intra casa si creditul; dv. ce ati solicitat sa imparta instanta? Doar casa? sau si creditul?
Ati cerut compensare intre credit si sulta sau altceva similar?
Daca nu ati cerut ca numai dvs sa platiti creditul, ii veti plati sulta jumatate din cat s-a stabilit ca valoreaza imobilul, urmand ca si imprumutul ramas sa-l platiti in cote egale. Puteti cere asta pe cale separata sau daca in acest proces s-a discutat si de acel credit, puteti ataca hotararea.
Va multumesc mult pt. raspunsuri.S-a cerut si impartirea creditului ,dar este f. curios,ca desi atit valoarea imobilului cit si a creditului erau exprimate in euro,instanta a hotarit ca sulta sa fie platita in lei.
S-a formulat recurs in speranta ca se va imparti si creditul ramas intre cei doi fosti soti!
Ar mai fi o intrebare: trebuia cerut si sa se scada din valoarea sultei si dobinda aferenta creditului ramas neplatit?Trebuie ceruta o expertiza contabila pt. stabilirea sultei?
Va multumesc pt. raspuns