Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Epilepsie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Epilepsie

buna ziua am un copil de 8 ani si este diagnosticat cu epilepsie si intarziere psihica usoara as vrea sa stiu la ce grad de handicap se incadreaza si ce drepturi banesti are copilul si eu ca insotitor. va multumesc
Numai comisia locala de expertiza medicala persoane cu handicap este compretenta sa analizeze documentele medicale,sa le coroboreze cu stadiul afectiunii si in final sa se pronunte asupra emiterii de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Conditionat de concluziile comisiei de expertiza medicala,se poate dispune insotitor care sa poata beneficia de facilitatile prevazute de Legea nr 448/2006 republicata