avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 316 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Epilepsie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Epilepsie

buna ziua am un copil de 8 ani si este diagnosticat cu epilepsie si intarziere psihica usoara as vrea sa stiu la ce grad de handicap se incadreaza si ce drepturi banesti are copilul si eu ca insotitor. va multumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 15:57, 4 Iulie 2013
Numai comisia locala de expertiza medicala persoane cu handicap este compretenta sa analizeze documentele medicale,sa le coroboreze cu stadiul afectiunii si in final sa se pronunte asupra emiterii de decizie/certificat de incadrare in grad de handicap
Conditionat de concluziile comisiei de expertiza medicala,se poate dispune insotitor care sa poata beneficia de facilitatile prevazute de Legea nr 448/2006 republicata

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna seara - facilitati pentru bolnavii de leucemie LEONY2003 LEONY2003 Tocmai am fost diagnosticat cu leucemie si as vrea sa stiu ce drepturi am in aceasta situatie, mai precis, exista vreo reducere la impozite, am drept de ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de indemnizatie de handicap? PGhe PGhe stimati domni si doamne, am 76 de ani si sunt diagnosticata cu ciroza hepatica decompensata,potrivit ... (vezi toată discuția)
Acordare grad de handicap si pensie cris_13 cris_13 buna, cum se poate determina un grad de handicap pt un copil nou-nascut care a fost diagnosticat cu sindrom dawn, si daca in acest caz primeste un ajutor din ... (vezi toată discuția)